Gdy pięciolatka przeklina

W czasie rodzinnego spotkania moja 5-letnia córka przeklęła. Goście zaczęli się śmiać, co małej tak się spodobało, że od tej pory zaczęła częściej używać brzydkich słów. Jak na to reagować?

Reklama

1. Jeżeli przekleństwa zdarzają się od czasu do czasu, najlepiej udawać, że się ich nie słyszało. Nie radzę się śmiać, bo dziecko pomyśli, że powiedziało coś zabawnego, ani zadawać pytań w stylu: „A wiesz, co to słowo znaczy?” (to je tylko zaciekawi). Natomiast gdy zobaczy, że brzydkie słowa nie robią na nikim wrażenia, szybko o nich zapomni.

2. Gdy przekleństwa zdarzają się częściej, wytłumacz córce, że są wyrazy, których nie używamy, bo mogą sprawić komuś przykrość. Dlatego nie chcesz, by ona ich używała.

3. Jeśli córka z uporem powtarza przekleństwa, wyznacz za to karę. Moje dzieci wiedziały, że jeśli usłyszę brzydkie słowo, mogą zapomnieć o wieczornej bajce.

4. Gdy zauważysz, że dziecko przeklina w chwilach złości, sporządźcie wspólnie listę „przekleństw dozwolonych”, czyli okrzyków, które będzie wznosiła w chwilach wzburzenia, np. psia łapa.

5. Pilnuj, aby w waszym domu nikt nie przeklinał. Dzieci uczą się, obserwując dorosłych – jeżeli rodzice nie będą używać niecenzuralnych słów, one też prawdopodobnie nie będą tego robić.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Życie na gorąco

Zobacz również