Gdy nastolatek ma problemy

Aż trudno uwierzyć, że twoje dziecko tak się zmieniło w ciągu ostatnich lat! Dziś to poważny młody człowiek, który ma swoje, wcale nie dziecinne, kłopoty. Jak dotrzeć do niego i pomóc mu w trudnych sytuacjach?

Zdjęcie

Przeżywa pierwszy miłosny zawód

Randki, wspólne wyjścia na koncert, połówki serca noszone na łańcuszku. Nastolatek był pewien, że to uczucie na całe życie. I nagle ukochana lub ukochany oświadczył: „Z nami koniec”. Teraz twoje dziecko siedzi zamknięte w pokoju i słucha w kółko jednej płyty. Wydaje mu się, że jego świat runął…

Nie staraj się przekonywać nastolatka, że po tej miłości będzie wiele innych albo, że to nie było prawdziwe uczucie. Gdy usłyszy, że to, co czuje, nie jest dojrzałe ani ważne, zamknie się na dobre i nic już nie wskórasz. Postaw na zrozumienie i współczucie.

Reklama

Bądź blisko niego

Niech twoja córka czy syn wie, że w każdej chwili może ci się zwierzyć, przytulić. Ale nie narzucaj się i nie wymuszaj zwierzeń. Powiedz np.: „Rozumiem, że cierpisz, mnie też jest przykro”, ale unikaj rad typu „Zajmij się czymś innym, choćby nauką”. Nawet jeśli uważasz, że byłoby to pożyteczne. opowiedz mu o sobie Kto z nas w młodości nie przeżył miłosnego zawodu? Jeśli opowiesz o tym swojemu dziecku, poczuje, że łączą was wspólne doświadczenia. Gdy usłyszy, że to się zdarza, i mija, szybciej się pozbiera. I daruj sobie takie słowa, jak „Mnie minęło, minie i tobie”. Ono samo do tego dojdzie.

Zorganizuj coś miłego

Gdy obeschną pierwsze łzy, zaaranżuj choćby wspólne zakupy z córką (mierzenie butów może być superterapią) czy wypad z synem na mecz. Nastolatek oderwie się od myślenia o swoim nieszczęściu, poczuje, że ma rodziców, którzy go kochają i troszczą się o niego.

Nie chce zaakceptować swojego wyglądu

Twoja córka nieco przytyła, dodatkowo ma problem z trądzikiem. Ciągle wpatruje się w lustro, stosuje najdziwniejsze diety i twierdzi, że jest brzydka i bardzo z tego powodu nieszczęśliwa.

Dla każdej matki jej dziecko jest najpiękniejsze, często więc bywamy nieobiektywne. Trudno nam zrozumieć, że może nie być zadowolone ze swojego wyglądu. Zamiast przekonywać je, że wszystko jest w porządku, lepiej pomóż mu dobrze poczuć się w swoim ciele. I nie chodzi tu tylko o wygląd, ale i o poczucie własnej wartości.

Bądź dobrym doradcą

Nie żałuj dziecku pochwał, podkreślaj jego mocne strony. Gdy córka martwi się np. małym biustem, mów jej, że ma świetne nogi. A gdy walczy z nadwagą, zachęć do udziału w zajęciach lub zaproponuj wspólne ćwiczenia.

Poproś o wsparcie męża

Ojciec jest dla młodej kobiety pierwszym ważnym mężczyzną. Od jego opinii w dużej mierze zależy jej samoocena. Zachęć więc męża, aby czasem skomplementował swoją dorastającą córkę.

Zdjęcie

Opuścił się w nauce

Zdjęcie

Dawniej prymus, a dziś zagrożony z trzech przedmiotów. Co się stało z dzieckiem, z którym dotąd nie było kłopotów? Niestety, takie niespodzianki są dość powszechne, zwłaszcza w liceum. Choć oczywiście nie znaczy to, że masz się godzić na dwóje.

Na wywiadówce nauczyciele nie szczędzili krytycznych uwag pod adresem twojego dziecka, czujesz, że mieli rację. Chciałabyś rozerwać je na strzępy. Ale nie rozmawiaj z nim w stanie wzburzenia! Pamiętaj, że gniew może zniszczyć każdą rację.

Poznaj przyczyny

Pod koniec gimnazjum i w liceum pojawiają się trudniejsze tematy, z którymi nastolatek może sobie nie radzić. Powinien sygnalizować ci problemy, zanim zbierze kolekcję jedynek. Będzie to robił, gdy na co dzień okażesz mu wsparcie i zaakceptujesz, że nie wszystko przychodzi z jednakową łatwością. Może trzeba poszukać kogoś, kto pomoże w nauce?

Wspieraj jego talenty

Martwią cię słabe oceny z polskiego, za to twój nastolatek jest doskonałym matematykiem? Nie wymagaj, by ze wszystkich przedmiotów był świetny, lepiej „inwestować” w to, co jest jego pasją. Uczniowie z kolekcją piątek i szóstek na świadectwie gorzej sobie radzą w życiu niż ci, którzy większość przedmiotów po prostu zaliczali, za to mieli jakąś dziedzinę opanowaną po mistrzowsku. Powiedz dziecku, że nie pogniewasz się za kilka gorszych ocen. Pod warunkiem, że z przedmiotów, które go interesują, będzie bardzo dobry.

Wprowadź zasady

Jeśli widzisz, że przyczyną marnych ocen jest zła organizacja, postaw twarde warunki. Ogranicz np. czas korzystania z komputera lub spotkania z kolegami. Ale obiecaj mu, że wszystko wróci do normy, jeżeli tylko poprawi wyniki.

3 błędy,  których lepiej  nie popełniać 

✔Bagatelizowanie problemu i wyśmiewanie. Nigdy nie mów, że "to drobiazg" albo "wyrośniesz z tego, przejdzie ci". Liczy się to, co dzieje się tu i teraz. A dziecko cierpi naprawdę. Okaż, że go rozumiesz i mu współczujesz. 

✔Pouczanie. Nastolatki wyjątkowo niechętnie wysłuchują rodzicielskich kazań. Czują, że traktujesz ich wówczas jak dziecko - a tego nie znoszą. Staraj się sugerować, podpowiadać, ale unikaj kategorycznych sformułowań. 

✔Wymuszanie zwierzeń na siłę. Nie naciskaj nastolatka, żeby natychmiast opowiedział ci wszystko, co go gnębi. Nawet, jeśli coś z niego wyciągniesz, może to być historia "na odczepkę", a nie to, co mu naprawdę leży na sercu.  

✔Używanie zakazanych zwrotów: ty zawsze, ty nigdy, ja gdy byłam w twoim wieku to zawsze / nigdy, dopóki mieszkasz w moim domu musisz... , masz tak zrobić i koniec, masz mi natychmiast powiedzieć co się stało. One nie ułatwiają porozumienia. Z resztą, wyobraź sobie jak byś zareagowała, gdybyś któreś z nich usłyszała sama - np. od męża albo swojej mamy.


Anna Modzelewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Kobieta i życie

Zobacz również

  • W tym roku po raz pierwszy zabieramy z mężem naszego 4-letniego synka w góry. Chcemy go nauczyć jazdy na nartach. Jak się do tego zabrać? Mały jest raczej bojaźliwy. więcej