Gdy dziecko ma problem z alkoholem

Problem narasta w wakacje, gdy nastolatki jadą na obozy, wycieczki, biwaki i koncerty. Sięgają i po piwo, i po mocniejsze alkohole. Dla szpanu, na rozluźnienie. To przecież norma…

Zdjęcie

/Arch./Wawa
/Arch./Wawa

Zgodnie z prawem młodzieży do 18. roku życia nie wolno sprzedawać alkoholu. Jak jest w praktyce? Wszyscy wiemy, że zakaz ten jest często, na różne sposoby, omijany zarówno przez sprzedawców, jak i przez nieletnich.

Efekt jest łatwy do przewidzenia: wiek nastolatków pijących alkohol obniża się – zjawisko to obejmuje już nie tylko uczniów starszych klas szkół średnich i zawodowych, lecz także gimnazjalistów.

Reklama

– Był u nas głośny przypadek drugoklasisty, który upił się na umór – opowiada pani Renata, polonistka z gimnazjum w Gdyni. – W klasie pierwszej młodzież dopiero się poznaje.

W drugiej zaczynają się problemy, i to niekoniecznie tylko na nocnych imprezach. Latem nastolatki idą na plażę, proszą napotkanego po drodze żula, żeby za piwo kupił im parę butelek, i spędzają czas na piciu.

Alkohol i relaks – reklamowy duet

Podobnie jest na plenerowych koncertach, festynach, biwakach. Ani się spostrzegliśmy, jak pod wpływem promocji w mediach picie piwa zaczęło być postrzegane jako element... rekreacji, kultury i wypoczynku.

Nastolatki są na tego typu reklamę wyjątkowo podatne, traktują więc konsumpcję alkoholu jako normalną czynność, na którą, jak sadzą, mają ciche przyzwolenie dorosłych.

Najgorsza jest presja kolegów

Młodym ludziom jest coraz trudniej wyobrazić ognisko nad jeziorem lub spływ kajakowy bez alkoholu. Kojarzą go z relaksem, rozrywką i dobrą zabawą.

Ci, którzy nie piją, podlegają presji ze strony bardziej „doświad czonych” kolegów, którzy namawiają tak długo, aż się im nie ustąpi. Nieraz uciekają się do psychicznego szantażu. Część nastolatków sięga więc po alkohol dla świętego spokoju. Nieraz kończy się to tragicznie. Ratownicy co roku przestrzegają młodzież przed kąpielą po alkoholu, bo jest to przyczyna wielu utonięć.

Alkohol powoduje też inne problemy. W Łęczycy policja zatrzymała dwie pijane 17-latki, które zachowywały się arogancko i wulgarnie. Alkomat wykazał u nich odpowiednio 2 i 2,7 promila. Jedna z dziewczyn miała przy sobie marihuanę, za co może dostać karę do 3 lat więzienia.

Eksperci podkreślają, że straszenie nastolatków nie jest skuteczne. Najlepiej, żeby młodzi sami doszli do wniosku, że w ich wieku pić nie warto. I żeby pili z umiarem, gdy dorosną.

Młodych trudno jest upilnować

- W autokarze wiozą cym wycieczkę nastolatków znalazłem siatkę pełną pustych puszek po piwie. Popijali je po kryjomu, w trakcie jazdy, dosłownie pod nosem opiekunów! Najczęściej młodzież pije jednak wieczorami, na kwaterach, gdy nie widzi tego nauczyciel.

Obecnie alkohol jest tak łatwo dostępny, że nastolatki bez problemu mogą go zdobyć i przemycić do pokoju lub do namiotu. Alkohol zabierają z domu, a jeśli nie mają go przy sobie, to wystarczy, że w grupie znajdzie się choć jeden 18-latek – wtedy legalnie zakupi piwo lub inny trunek dla kolegów.

Młodzi przed wyjazdem podpisują regulamin, że nie wolno im pić alkoholu, lecz w praktyce tego nie przestrzegają. Jako przewodnik pilnuję ich, jak mogę, ale polecam też ten problem uwadze rodziców oraz nauczycieli - mówi Waldemar Brygier, przewodnik i opiekun wycieczek szkolnych.

Kluczową rolę spełnia rodzina

Prowadzę grupy socjo terapeutyczne dla mło dzieży, która ma m.in. problemy z alkoholem. Czasem zaczynają się one nawet w końcówce szkoły podstawowej - mówi Bożena Sikora socjoterapeutka, psychoterapeutka uzależnień z Poradni Leczenia Uzależnień w Suwałkach.

- Tymczasem alkohol ma fatalny wpływ na rozwijający się organizm; rozkłada się na trujące substancje, które go niszczą. Zaburza także psychiczny rozwój nastolatka, nie pozwala mu uczyć się, jak samodzielnie rozwiązywać problemy życiowe. Daje w zamian złudną receptę: „Jest ci źle? Wypij, to poprawi ci się humor”. -zaznacza.

Kluczową rolę w profilaktyce ma do spełnienia rodzina. Dziecko poradzi sobie w trudnej sytuacji, o ile znajdzie wsparcie ze strony najbliższych. Jeśli w domu go nie ma, szuka akceptacji w środowisku rówieśników, nie patrząc na koszty. Zjawisko picia alkoholu przez nastolatków nie bierze się znikąd; zawsze ma przyczyny! - dodaje.

Dlaczego nastolatki upijają się i jak temu można zapobiec?

Młodzież pije z różnych przyczyn, np. z ciekawości, z powodu buntu lub chęci ucieczki przed problemami. Jednym z powodów jest też presja kolegów i obawa, żeby nie odstawać od innych.

Na zachowanie nastolatków wpływają także zmiany społeczne i kulturowe, jakie zaczęły się w latach 90: w przeszłość odchodzi model picia wyskoprocentowych trunków, ich miejsce zajmują piwo i wino, które są często reklamowane jako niezbędny element dobrej zabawy i wypoczynku.

Rodzice też nie są bez winy: część z nich bagatelizuje problem i z własnej inicjatywy częstuje młodzież, rozgrzeszając ją: „Piwo to nie alkohol”, „Ja też już piłem w twoim wieku” itd. W efekcie nastolatki nabierają przekonania, że wolno im pić, że mają nad tym kontrolę i że jest na to cicha akceptacja ze strony dorosłych.

Tymczasem alkohol wzmacnia tendencję do zachowań ryzykownych, i tak już charakterystycznych dla młodzieży, jak np. lekkomyślny zakład pływacki nad jeziorem po piwie, chodze nie po parapecie podczas prywatki czy też nocny powrót autem z dyskoteki po alkoholu.

Jak temu zapobiec? Najlepiej nie straszyć, lecz częściej interesować się problemami młodych, uwrażliwiać ich na to, aby będąc w towarzystwie, samodzielnie podejmowali decyzje, a nie kierowali się oczekiwaniami rówieśników. Przed wakacyjnymi wyjazdami porozmawiajmy szczerze z dziećmi o ich i naszych odczuciach i obawach.

Przydatne informacje dla rodziców i dzieci

Pomarańczowa Linia – system pomocy rodzicom, których dzieci upijają się. Infolinia 801140068 mieści się w Profilaktyczno-Rozwojowym Ośrodku Młodzieży i Dzieci w Łodzi.

W zamierzeniu organizatorów jest ona przede wszystkim formą wsparcia dla rodziców obawiających się o bezpieczeństwo i zdrowie swoich dzieci w sytuacji, gdy sięgają one po alkohol. Adres e-mail: pomaranczowalinia@wp.pl.

WWW.NIEBOTAK.PL - strona internetowa dla nastolatków opracowana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Pro blemów Alkoholowych w ramach projektu „Nie piję, bo tak”.Omawia m.in. prawdy i mity alkoholowe oraz uczy, jak nie ulegać naciskom rówieśników.

WWW.WYHAMUJWPORE.PL - strona internetowa informująca o działaniu alkoholu, jego zawartości w napojach, sygnałach ostrzegawczych dotyczących uzależnienia i możliwościach pomocy.

Młodzież za nic ma zakazy

W środowiskowym hufcu pracy opiekowałem się tzw. trudną młodzieżą. Największy wróg młodego człowieka to nadmiar wolnego czasu, więc maksymalnie zapełniałem go wychowankom. Zapowiedziałem też, że nie toleruję alkoholu. Pomogło - mówi Maciej Kwiatkowski, wychowawca, instruktor jazdy.

Piją, bo nie mają co robić

- W Suwałkach, gdzie mieszkam, problem widać zwłaszcza na osiedlach. Latem nastolatki nie mają co robić, więc wieczorami piją na ławkach przed blokami. Dotyczy to nie tylko chłopaków, ale i dziewcząt. Młodzież jest pozostawiona sama sobie i to sprawia, że ucieka w alkohol. Handlowcy powin ni dokładniej sprawdzać, czy kupu jący piwo i wódkę są pełnoletni - mówi Iwona Butkiewicz, fryzjerka .

Biorą też narkotyki

Wśród moich najbliższych koleżanek i kolegów osób pijących nie ma, ale nieraz słyszałam o takich przypadkach. Uczniowie biorą też niektóre narkotyki, takie jak mariuhuana lub dopalacze. Uważam, że w tej sprawie mogą pomóc nauczyciele, organizując lekcje z psychologiem i terapeutą - mówi Natalia Kościelak, gimnazjalistka.

Alkohol to norma

Alkohol na imprezach nastolatków to norma. W ankiecie, jaką zrobiłam wśród 14-, 17-latków, 70 proc. przyznało, że miało z nim kontakt. Moja koleżanka uczy w gimnazjum i o 2.00 w nocy spotkała na osiedlu swoich podpitych uczniów… W szkołach brakuje programu edukacyjnego dla młodzieży - napisała Katarzyna Sacharczuk, studentka socjologii.

Według danych ESPAD (Europejski Program Badań Ankietowych w Szkołach) 95% uczniów II klasy szkół ponadgimnazjalnych już piło alkohol.

85% chłopców z II klasy szkół ponadgimnazjalnych sięgało po alkohol w ok- resie 30 dni przed badaniem. 76% dziewcząt z II klasy szkół ponadgimnazjalnych piło alkohol w okresie 30 dni przed badaniem. 87% gimnazjalistów z klasy III piło alkohol w ciągu 12 miesięcy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Rewolucja w systemie edukacji. Co się zmieni od 2016?

    Powrót do ośmioletniej podstawówki i czteroletniego liceum. Koniec gimnazjów – takie zmiany już wkrótce czekają uczniów. Minister edukacji zapowiedziała, że reformy wejdą w życie od 2017 r. Co to... więcej