Dziecko idzie do pierwszej klasy

Pójście do szkoły to prawdziwa rewolucja w życiu dziecka. Pomóż mu przygotować się do czekających je wyzwań.

Jeszcze przed rozpoczęciem roku porozmawiaj z dzieckiem o tym, co je wkrótce czeka. Opowiedz, jak to było, kiedy ty chodziłaś do szkoły, pokaż swoje zdjęcia z pierwszej klasy. Możecie też razem przeczytać książeczkę czy zagrać w grę przeznaczoną dla debiutujących uczniów. Jeśli masz taką możliwość, odwiedź z dzieckiem szkołę, do której będzie chodziło (zwykle można to zrobić podczas dni otwartych). Sprawdźcie, gdzie jest świetlica, szatnia, sala gimnastyczna czy toaleta. Gdy zacznie się rok szkolny, będzie czuło się pewniej na nowym terenie.

Pozytywne nastawienie

Reklama

Opowiadaj dziecku o szkole jak o nowym, fascynującym miejscu, w którym może spotkać ciekawych kolegów i koleżanki i nauczyć się wielu interesujących rzeczy. Spraw, by rozpoczęcie nauki kojarzyło się malcowi z fajną przygodą. Unikaj straszenia! Wytłumacz jednak dziecku, że będzie oceniane. Powiedz, w jaki sposób się to odbywa. Możecie pobawić się w szkołę i np. oceniać jego rysunki za pomocą słoneczek („Super!”) czy chmurek („Warto coś poprawić”). Pamiętaj, że twoja pociecha będzie musiała radzić sobie bez ciebie przez kilka godzin w ciągu dnia. Dlatego spróbuj przygotować malca do samodzielności. Przećwiczcie to, z czym niezbyt dobrze sobie radzi (np. przebieranie się, wiązanie butów, pakowanie książek do plecaka). Przygotujcie też razem miejsce, w którym przyszły uczeń będzie odrabiał lekcje, i wybierzcie się po przybory szkolne. Dobrze byłoby, aby pierwszoklasista sam wybrał sobie piórnik czy zeszyt z podobizną ulubionego bohatera. Dzięki temu nie będzie mógł się doczekać, kiedy wreszcie zacznie ich używać!

3 złote zasady

1. Odpowiadaj cierpliwie na pytania przyszłego ucznia dotyczące szkolnego życia.

2. Układaj z dzieckiem puzzle, rozwiązuj rebusy, rób wycinanki, zachęcaj do rysowania. Dzięki temu lepiej poradzi sobie w szkole.

3. Nie wyręczaj pociechy, ale pomagaj jej w nowych obowiązkach, np. pakujcie razem tornister.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Opiekuję się 6-letnią wnuczką. Przyprowadzam ją ze szkoły i zajmuję się nią, dopóki nie odbierze jej córka lub zięć. Coraz częściej słyszę pretensje, że rozpuszczam Amelkę. Podobno jest nieznośna.... więcej