Dlaczego nasze dziecko dokucza innym?

Gdy rodzice 8-letniej dziewczynki usłyszeli skargi nauczycieli na córkę, byli pewni, że to wina szkoły i innych dzieci. Przecież to niemożliwe, aby ich mądra, dobrze wychowana córka biła rówieśników i dokuczała im! Na pytanie psychologa, czy rodzina dziecka jest empatyczna, rodzice odpowiedzieli: tak. Dlaczego psycholog o to zapytał?

Empatia to umiejętność współodczuwania emocji i zdolność rozumienia potrzeb innych. To właśnie empatia pozwala hamować agresję. Agresywne dzieci często nie mają rozwiniętej empatii – dla nich potrzeby innych są nieistotne. Dzieci te nawet nie rozumieją, że inni ludzie mają potrzeby i uczucia.

Reklama

Z wiekiem dziecko powinno poznawać potrzeby innych i uczyć się szanowania uczuć drugiego człowieka. Dlaczego nie zawsze tak się nie dzieje? Rozmowy z rodzicami wykazały, że we wczesnym dzieciństwie potrzeby córki nie były szanowane, a dziecko nie zawsze było otoczone empatyczną opieką.

Dziewczynka nauczyła się reagować agresją, gdy musiała m.in. jeść i spać na zawołanie. Gdy nie chciała, była do tego zmuszana wpychaniem jedzenia na siłę i zostawianiem w ciemnym pokoju.

Brak empatii dla potrzeb małego dziecka może skutkować w przyszłości m.in. brakiem zrozumienia uczuć i potrzeb innych ludzi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • 5.06 w Warszawie odbyła się kolejna konferencja Akademii 5.10.15., którą tym razem poświęcono tematowi zdrowego i rodzinnego podróżowania. Prelegentkami i ekspertkami były: Katarzyna... więcej