Co dzieci robią w sieci?

Jak ustrzec pociechy przed niebezpiecznymi treściami w internecie. Rodzice chcą chronić dzieciaki przed zagrożeniami, jakie niosą media, głównie internet. W dobie smartfonów i tabletów, które umożliwiają oglądanie filmów, czytanie, a przede wszystkim nieustanny kontakt z każdym – jest to trudne. Ale nie niemożliwe! Monika Andrzejewska ze Szczecina, 37-letnia mama gimnazjalistki Weroniki, drży na myśl, że ktoś mógłby skrzywdzić przez internet jej 13-letnią córkę. – W jej wieku człowiek jest ciekaw wszystkiego i robi mnóstwo głupstw – martwi się. – Dużo z nią o tym rozmawiam, bo widzę, że i ona, i wszyscy jej znajomi nie rozstają się ze smartfonami. Bez przerwy są online, posyłają sobie zdjęcia i oglądają różne filmiki, te umieszczane w serwisach internetowych, i te samodzielnie nakręcone.

Zasady bezpieczeństwa

Jest dumna z córki, ponieważ ta sama do niej przyszła z informacją, że jakiś obcy chłopak pyta ją w sieci o numer telefonu. – Sprawdziliśmy to z mężem i uznaliśmy, że ten ktoś prawdopodobnie posłużył się fałszywym kontem, czyli po prostu podszył się pod jej rówieśnika – opowiada.

Reklama

– Nie wiemy, kto to był, ale niekoniecznie miał dobre zamiary. Pochwaliliśmy ją za to, że nam powiedziała i mamy nadzieję, że będzie tak robiła zawsze, kiedy poczuje się niepewnie.

Obawy pani Moniki są uzasadnione. Badania robione na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje pokazują, że wiele z nich zapomina o zasadach bezpieczeństwa w sieci: udostępniają nieznajomym adresy, telefony, a nawet wysyłają intymne zdjęcia. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, jest to powszechny problem. Na pytanie „Czy zdarza się, że Twoi znajomi przesyłają sobie za pomocą telefonu lub internetu zdjęcia lub filmy przedstawiające ich nago lub prawie nago?”, ponad połowa dzieci odpowiedziała twierdząco!

Szacuje się też, że kilkanaście procent dzieci i młodzieży doświadcza cyberprzemocy, m.in. wyzywania, straszenia, poniżania w internecie lub przy użyciu telefonu. Zdarza się także, że ich zdjęcia są publikowane i rozsyłane bez ich zgody, a nawet że ktoś podszywa się pod nich.

Rodzice często nie wiedzą

Tymczasem jak pokazują badania portalu Eu Kids Online, aż 41 procent rodziców, których dzieci miały kontakt ze zdjęciami lub filmami prezentującymi ludzi nagich lub uprawiających seks, jest przekonanych, że ich pociechy tego nie widziały.

Aż 56 procent rodziców, których dzieci otrzymały wiadomości zawierające treści seksualne, uważa, że problem nie dotyczy ich syna czy córki, a 61 procent rodziców, których dzieci spotkały się osobiście z kimś poznanym w internecie, nie wie, że do takiego spotkania doszło! Większość ogranicza się do kontrolowani historii stron przeglądanych przez dzieciaki.

Eksperci są zgodni: To za mało! Aby je ustrzec przed tym, co w sieci niebezpieczne i mieć wpływ na to, co robią w wirtualnej rzeczywistości, trzeba edukacji, rozmów, a przede wszystkim wzajemnego zaufania.

Jak nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z internetu

●Odkrywajcie internet razem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna z nim dziecko. Pokaż mu strony, które je zainteresują.

●Naucz podstawowych zasad bezpieczeństwa. Powiedz, jakich danych nie podawać w sieci (np. adres czy numer telefonu). Naucz, żeby nie odpowiadać na wiadomości od obcych. Poproś, aby dziecko informowało cię o sytuacjach, gdy strona, na którą chce wejść, żąda podania prywatnych danych. Możesz sprawdzić, co to za strona i zdecydować, czy ją odwiedzić.

●Pokaż, że nie wszystko, co znajdzie się w internecie, jest prawdziwe. Dzieci chętnie wykorzystują internet w nauce. Naucz je, że każdą informację najlepiej sprawdzić w dwóch miejscach. Postaraj się pokazać wiarygodne źródła.

●Nie osądzaj. Dziecko może przez przypadek lub z ciekawości wejść na nieodpowiednie dla niego strony. Nie reaguj złością. Wykorzystaj to jako okazję do rozmowy. Wyjaśnij, dlaczego dane strony nie są dla niego.

●Ucz dobrego zachowania. Jego zasady obowiązują również w wirtualnym świecie. Nie wolno nikogo obrażać, używać wulgarnych słów, czytać cudzej korespondencji.

Przydatne linki

www.dzieckowsieci.fdn.pl – to skarbnica wiedzy. Dowiesz się z niej, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na dziecko w sieci i znajdziesz praktyczne rady. www.sieciaki.pl – serwis dla dzieci. W formie zabawy dowiedzą się tu, jak bezpiecznie korzystać z internetu. www.saferinternet.pl – strona programu Komisji Europejskiej.

Znajdziesz tu m.in. informacje, jak unikać zagrożeń związanym z korzystaniem ze smartfonów, gier online, komunikatorów. www.dyzurnet.pl – znalazłeś w internecie nielegalne treści, np. pornografię z udziałem dzieci? Tu możesz to zgłosić.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Naj

Zobacz również

  • Gdy nasze pociechy buszują w Internecie niech nas nie zwiedzie fakt, że są tuż obok w pokoju. W wirtualnym świecie czeka na nie mnóstwo zagrożeń, wobec których mogą być bezbronne. Kampania... więcej