Bunt nastolatka: Porady dla rodziców

Czas, gdy małolat ze słodkiego dziecka przeistacza się w kogoś, kto ma własne zdanie i autorytety, jest testem na rodzicielską mądrość.

Krystyna (39) nie poznaje 14-letniej córki. Ostatnio bardzo się zmieniła – dziwnie się ubiera, nie pozwala zaglądać do swojego pokoju. Nie mówi, dokąd się wybiera, kiedy wróci. Często okazuje złość, bywa opryskliwa. Kilka razy czuć było od niej papierosy.

Reklama

Spróbuj zrozumieć dziecko. W okresie dojrzewania jego zachowanie często irytuje i szokuje. Zmiany w wyglądzie, wahania nastrojów mogą być dla niego trudne do zaakceptowania. Nastolatki zamykają się w sobie, izolują. Nie bierz sobie tego do serca, nie miej pretensji o drobiazgi, nie zamęczaj pytaniami.

Bądź przyjacielem. Pogódź się z tym, że ważniejsze są dla dziecka opinie kolegów. A potrzeba niezależności jest ważna w kształtowaniu się osobowości. Stała kontrola, krytyka, pouczanie wywołują złość i reakcje odwrotne do zamierzonych.

Nie przesadzaj z zakazami. Nastolatka wybiera się na domówkę, boisz się, że wróci po północy? Zamiast zakazywać, daj jej poczucie, że współdecyduje o sobie. Zapytaj, o której planuje powrót i okaż troskę: „O tej porze jest niebezpiecznie. Wolałabym, byś wróciła wcześniej. Może przyjadę po ciebie autem?”. Nie trzymaj jednak dziecka pod kloszem. Fakt, że mu ufasz, zobowiązuje je do odpowiedzialności. Ingeruj jednak zdecydowanie, gdy np. pali, głodzi się. Jeśli trzeba, radź się psychologa.

Małolat krzyczy, okazuje złość. Nie daj się wyprowadzić z równowagi. Wyjdź z pokoju, mówiąc: „Nie będę z tobą rozmawiać, bo przeklinasz, podnosisz głos, zaciskasz pięści. Wrócimy do tematu, gdy ochłoniesz”.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dzieci

Na żywo

Zobacz również

  • Magazyn dobrze znany wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym. Jego bohaterem jest Miś, który wraz z przyjaciółmi ze Stuwiekowego Lasu przeżywa liczne przygody. Przy okazji objaśnia dzieciom... więcej